Francuska pundja je sofisticirana i elegantna frizura koja nikad ne izlazi iz mode.
Ova glamuirozna i sik frizura je savrsena za sve specijane prilike a moze se nositi i svaki dan.
1.Odvojite kosu na tjemenu.Ostatak kose uvijte i zakacite ukosnicama.
2.Kosu na tjemenu malo natapirajte da dobijete na volumenu,zacesljajte i zavucite krajeve kose u vec napravljenu pundju.Zakacite snalicama i to je sve.
Još ste tu? Nećete još dugo!! Želimo vam svu sreću!
POROD.
PRVI PLAČ.
I OBITELJ.
MAMA,
NOVOROĐENČE I TATA.
ČESTITAMO!
<3 <3 !!
Mama u 42. tjednu
Veoma malo trudnica, samo nekoliko posto uistinu prekorači predviđeni termin poroda za tjedan dana. Vaša jedina briga redovno je bilježenje pokreta fetusa i marljiv obilazak liječnika. Upozoravamo vas da odmah odete u rodilište ako zabilježite manje od 10 pokreta ploda na dan!
Plod u 42. tjednu
Kod pravog prekoračenja termina poroda hranidbena uloga posteljice počinje slabjeti pa fetus ne dobiva više na tjelesnoj težini. Kod pravog prenošenja težina se čak smanjuje jer uvjeti za boravak u maternici više nisu idealni. Krajnje je vrijeme da uslijedi porod i budući su roditelji već spremili sve potrebno. Lijepo je biti u mami? U njezinu naručju će biti još ljepše, zato put pod noge i u porođajni kanal!
Tata u 42. tjednu
Bez riječi. Čekanje je i znak zrelosti koja će novopečenim roditeljima trebati već od prvog dana. Malo vježbe prije rođenja ne šteti. Auto za prijevoz je u pogonu. Ako je trudnica već u rodilištu i čeka umjetno izazivanje poroda, vaši će joj posjeti i poticajne riječi značiti vrlo mnogo.
Trudnički šećerčići
Strije i celulit nisu vaši neprijatelji. Oni su znak vaše ženstvenosti i majčinstva. Ali da, svejedno neće biti naodmet kupiti neku dobru kremu ili ulje za tijelo.
Približno 40% trudnica rodi nakon predviđenog termina poroda. Uzroka za to je mnogo. Obično se to događa već na početku jer se odredi pogrešna dužina trajanja trudnoće.
Mama u 41. tjednu
Tako ste nestrpljivo iščekivali predviđeni datum poroda, a vjesnika događaja koji se bliži nema i nema. Čak 40% trudnica rodi poslije dana D, a uzroka za to je mnogo. Obično se to događa već na početku jer se odredi pogrešna dužina trajanja trudnoće. Usprkos ranim ultrazvučnim pretragama koje prilično precizno određuju datum poroda, i to od – 2 do + 3 dana razlike između dužine fetusa i stvarnog trajanja trudnoće, kod većine trudnica koje se nađu u razdoblju poslije dana D vjerojatno još nije nastupio pravi, odnosno prirodni dan poroda. Nikako ne budite zabrinuti. Ako redovno i bar dvaput na tjedan posjećujete ginekologa (odnosno prema njegovoj procjeni svaki drugi dan), bilježite kretnje fetusa (još uvijek bi ih na dan trebalo biti bar 10), imate nizak krvni tlak i uredne nalaze urina, još uvijek ste sigurni. Ginekolog će možda procijeniti količinu plodne vode ultrazvučnim pregledom ili preciznije odrediti stanje fetusa. Ako količina plodne vode opadne ili otkucaji srca fetusa na zapisu CTG-a više nisu tako raznoliki, u rodilištu će umjetno ubrzati početak poroda.
Plod u 41. tjednu
Važno je da se fetus još uvijek pomiče bar 10 puta na dan iako su to samo pojedinačni polagani pokreti ramena i vrata, manje ruku, nogu, lakata, peta. Kretanje je već vrlo ograničeno, uglavnom je fetus u položaju na glavicu, a prirodnim putem ih se rađa približno 90%.
Količina plodove vode polako se smanjuje, ona postaje sve više bijela jer je plod već zreo.
Tata u 41. tjednu
Nestrpljivost nije na mjestu jer je vjerojatno buduća mama ona kojoj težak trbuh najviše smeta. Možda biste umjesto nje mogli odgovarati na sve pozive kojima ljudi žele ljubazno upitati za novog člana, ali zapravo svojom pažljivošću postaju sve naporniji. Važna je fizička aktivnost: pridružite se mami u šetnji kao partner pun potpore i nemojte dopustiti da samo leži. Uskoro će joj trebati sva snaga koju ima.
Trudnički šećerčići
Danas je dan za hamburger! Priuštite si ga! Neka vam grižnja savjesti ne uništi užitak prvoga griza. Recite joj da ćete brzu hranu na neko vrijeme izbaciti iz svojeg jelovnika! Samo još danas...
BEBA: Teško je reći sa sigurnošću kolika je beba sada, ali prosječno novorođenče teži oko 3400 grama i dugačko je oko 50 cm. Kosti bebine lubanje još uvijek nisu čvrste. Mekana područja na bebinoj glavici koja pulsiraju, tzv. fontanele, tu su s razlogom. Nesraštene i elastične kosti olakšavaju prolazak glavice kroz porođajni kanal. To je i razlog što neke bebe, kada se rode, imaju konusni (izduženi) oblik glave. Ne brinite, to je privremena pojava i glavica će se s vremenom ponovno lijepo oblikovati.
Bebini refleksi su spremni (njih preko 70!) i beba čeka dan kad će napustiti toplinu vašeg trbuha. Pupčana vrpca prestat će obavljati svoju funkciju kada beba prvi put udahne zrak u svoja pluća. Posteljicu ćete poroditi pola sata nakon što se dijete rodilo.
MAMA: Još malo i sve će biti gotovo! Iako ovo možda nije posljednji tjedan trudnoće jer ćete možda koji dan i prenijeti, uskoro ćete svoju bebu držati u naručju. Kao što znate, vaša i ljubav vašeg partnera, nešto je najljepše što možete podariti svom djetetu. Prošli ste dugačak put da biste stigli do ovog trenutka, ali najljepši dio priče tek je pred vama! U 40. tjednu porodi se 70% trudnica. Ako niste i vi jedna od njih, ne brinite, do prenesene trudnoće imate još dva tjedna – termin se računa od prvog dana posljednje menstruacije, s tim da neke žene imaju ovulaciju kasnije od očekivane ili imaju dulje cikluse. Čak i uz pouzdan datum, žene mogu premašiti termin bez posebnog razloga. Možda su odgovor na to pitanje geni ili jednostavno potreba djeteta da malo dulje ostane u maminom trbuhu. Da bi se uvjerio da beba i dalje uspješno napreduje, ginekolog će vam zakazati pregled. Ako fetalni test nije zadovoljavajuć (primjerice ima malo plodove vode), porođaj će se inducirati. Ako postoji ozbiljniji i hitan problem koji ugrožava zdravlje djeteta, odmah ćete poći na carski rez.
U ovom razdoblju ginekolog provjerava otvorenost grlića maternice. O tome ovisi hoće li se, kada i kako inducirati porođaj. Ako porođaj uskoro ne krene, najvjerojatnije će vas liječnik uputiti na inducirani porođaj između 41. i 42. tjedna.
Što vam je činiti? Odmarajte se što više. Iskoristite svaku priliku da podignete stopala i noge i opustite se. Pokušajte se ne zabrinjavati previše zbog porođaja. Obično i prije ne što budete i svjesni što vam se događa, sve već prođe, a vi ste postali ponosna mama!
BEBA: Vaša beba spremno čeka na izlazak na ovaj svijet! I dalje dobija na težini kako bi lakše kontrolirala temperaturu tijela po rođenju. Već sada je dugačka oko 50 cm, a teška 3000-3250 grama (dječaci su nešto teži od djevojčica).
Bujica hormona koja vas preplavljuje ne utječe samo na vas. Nakon rođenja, vašoj bebi će pod utjecajem hormona možda biti malo otečena prsa (čak i ako je dječak), a može se dogoditi i da iz njih curi malo mlijeka. Katkad su bebama otečene i genitalije iz kojih zna curiti i malo iscjedka. Ne brinite, te će pojave nestati za nekoliko dana.
MAMA: Vjerojatno ste već spakirali stvari za rodilište. Razmislite je li u vašoj torbi sve što vam treba u rodilištu. Napravite popis neophodnih stvari koje ne možete pripremiti unaprijed (četkica za zube, češalj i sl.). Na taj način u žurbi nećete ništa zaboraviti! Ne razmišljajte mnogo o porođaju, jer on vjerojatno neće izgledati onako kako si zamišljate. Sada ginekolog na svakom pregledu kontrolira vaš krvni tlak i pregledava trbuh kako bi provjerio bebin položaj. Ginekološki također pregledava zrelost grlića maternice i provjerava CTG zapis (srčane otkucaje bebe).
Dok čekate, i dalje je važno da pratite pokrete bebe i odmah obavijestite doktora ako primijetite da se beba umirila. Primjetni pad aktivnosti može biti znak neke poteškoće. Pozovite liječnika i ako mislite da je vodenjak pukao. Katkad vodenjak pukne tako da osjetite veliku navalu tekućine, a katkad plodova voda samo sporo kapa. I jedno i drugo je normalno.
Ako tjedan do dva prenesete termin, liječnik će vjerojatno inducirati porođaj (možda to napravi i prije, ako postoje naznake da je rizik čekanja veći od rizika porođaja).
Što vam je činiti?
Prilagodite kuhinju novim potrebama. Pripremite sve što smatrate da bi vam moglo zatrebati za bebu (bočice, duda, sterilizator…) i u kuhinji napravite mjesto za te stvari kako biste ih noću mogli sve lako naći.
Sredite bebinu sobu kako bi sve bilo spremno kada stignete kući.
Grudi su vam sada nabujale, a vjerojatno će se kad počnete dojiti uvećati još za broj ili dva. Zato nabavite grudnjak za dojilje i ponesite ga u rodilište. Od koristi će vam biti i gazice za grudnjak, koje mogu upijati mlijeko koje samo iscuri i mast za njegu bradavica.
Dijete je u četiri posljednja tjedna dobro napredovalo - dobilo je čak do 800 grama! Sada čak ima masne jastučiće - oni će držati toplinu kada dijete dođe na svijet. Svi organi u potpunosti su razvijeni. Pluća još ne moraju raditi, ali djetetov prsni koš se podiže i spušta u budućem ritmu disanja. Mališan krajem 40. tjedna ima 50 centimentara i teži između 3000 i 4000 grama.
BEBA: Beba se sad poprilično udebljala. Teška je oko 3000 grama, a dugačka preko 49 cm. Ima jak stisak, što ćete osjetiti kada vas šakicom prvi puta čvrsto zgrabi za prst. Njena pluća, ali i ostali organi zreli su i spremni za život van majčina trbuha. Ginekolog će sada procijeniti kolika je beba koja se treba roditi, ali ne može to sa sigurnošću i potvrditi. Zato će se tek kad se baba rodi utvrditi njezina prava dužina i težina.
Vjerojatno vas zanima koje su boje bebine oči? Možda to nećete saznati ni u prvim mjesecima njezinog života. Ako se rodi sa smeđim očima, vjerojatno će tako i ostati. Ako se rodi sa sivkastim ili tamno plavim očima, može se desiti da će, kad napuni devet mjeseci, oči promijeniti boju u zelenu ili smeđu. To je zato što se u šarenici oka (obojeni dio očiju) povećava pigment u mjesecima po rođenju (zelene, smeđe i crne oči imaju više pigmenta od sivih ili plavih očiju).
MAMA: Sve tegobe koje imate posljednjih tjedana i dalje vas muče. Povremena oticanja stopala i zglobova sada su normalna pojava, ali posavjetujte se s ginekologom ako primijetite da su vam jako i naglo otekla stopala, zglobovi na nogama i rukama, lice, javila se podbuhlost očiju ili ste dobili iznenada na težini. Liječniku kažite i ako imate povremene ili uporne glavobolje, promjene u vidu (dupli vid, zamagljen vid, vidite točkice ili bljeskove, javlja se osjetljivost na svijetlost ili ste doživjeli trenutni gubitak vida), zatim ako osjetite intenzivnu bol u gornjem dijelu trbuha, mučninu ili imate poriv za povraćanjem. Ovo su simptomi ozbiljnog stanja koji se zove preeklampsija i ne smijete ih zanemariti.
Vodite računa i da ne dehidrirate! Unosite dovoljne količine tekućine i jedite što više voća i povrća, kako biste smanjili probleme sa probavom. Pijte prirodne sokove ili kompot od suhih šljiva i pođite na kratke šetnje što će vam dobro doći u borbi protiv zatvora. Pratite bebinu aktivnost. Nabrojite bar 10 pomaka tijekom dana. Ako vam se čini da je beba neobično mirna, zovite liječnika.
Što vam je činiti?
Odmarajte se što više. Do sada ste vjerojatno završili sve pripreme. Ako vam je teško, udobno se smjestite u krevetu, dodatnim jastučićima poduprite trbuh. Jastuk između koljena pomoći će vam u opuštanju leđa.
Saznajte kako se njeguje novorođenče. Nakon porođaja nećete imati puno vremena za čitanje, zato sada naučite kako se njeguje beba u prvim mjesecima života. Na tečaju ste u tom smislu sigurno naučili mnogo korisnih stvari.
BEBA: Vaša beba se već sada može roditi i vjerojatno ne bi bilo nikakvih problema jer je polako u terminu za porođaj. Klinički je potpuno zrela i sprema za život izvan trbuha. Ako morate na carski rez, vaš ginekolog će ga zakazati, ali ne prije 39. tjedna (osim ako ne postoje zdravstveni razlozi za raniji porođaj). Beba je teška od 2700 do 2950 grama, a dugačka oko 48 cm. I dalje dobija na težini – sada oko 14 grama na dan. Dječaci rastu brže od djevojčica i uglavnom su teži na porođaju. Mnoge bebe se rađaju s kosom, koja je dugačka 1- 3 cm. Nemojte se iznenaditi ako boja kose nije ista kao vaša. Ta prva kosica će ionako kod većine djece otpasti u roku od nekoliko mjeseci kad će početi rasti prva prava kosa.
MAMA: Završava se razdoblje mogućeg prijevremenog porođaja. Svakog dana možete očekivati početak trudova. Ovaj tjedan ginekolog će vas vaginalno pregledati kako bi utvrdio je li grlić maternice otvoren ili omekšao. Utvrdit će i položaj bebe.
Možda već odavno osjećate Braxton-Hicksove kontrakcije, ali sada će vjerojatno biti češće, duže i neugodnije. Trag krvi na rublju, može biti znak da ćete se poroditi za otprilike par dana, ili manje. (Ako imate teže krvarenje pozovite odmah svog liječnika). Ne zaboravite pitati liječnika za rezultate koje ste radili na streptokoke grupe B, kako bi u rodilištu mogli na vrijeme pripremiti antibiotike (ako su potrebni). Pratite bebine pokrete, pozovite odmah liječnika ako primijetite manju aktivnost od uobičajene.
Ako ste Rh-negativna trudnica, ne zaboravite to reći u rađaonici jer biste nakon porođaja trebali dobiti injekciju koja osigurava sigurnu sljedeću trudnoću.
Sada je teže nego ikad pronaći udoban položaj za spavanje. Ako možete, spavajte preko dana, san će vam dobro doći. U ovom periodu intenzivno ćete sanjati. Razlog tome je zabrinutost zbog porođaja i to što ćete uskoro postati majka. Ukoliko se osjećate loše i opterećeni ste brigama, porazgovarajte s partnerom ili sumnje razriješite kod liječnika. Odvojite dovoljno vremena za sebe.
Što vam je činiti?
Pripremite se za porođaj. Bebe rijetko dolaze na svijet bez najave, ali ako se to dogodi, bilo bi dobro da znate kako reagirati u toj situaciji. Najvažnija stvar da ostanete smireni i dopustite bebi da izađe ako je to naumila. Imajte nekoliko malih i velikih dekica pri ruci. Ako ste na putu, ali i kod kuće, nemojte sami presijecati pupčanu vrpcu. Nastavite put u rodilište ili pričekajte kola Hitne pomoći. Iznenadni porođaji vrlo rijetko završavaju s komplikacijama.
Nabavite autosjedalicu u kojoj ćete moći voziti bebu iz rodilišta. Raspitajte se kako se postavlja ili zamolite nekog iskusnog da vam pokaže.
BEBA: Dobro ušuškana u maternici, beba se manje meškolji, ali su joj pokreti sada snažniji. I dalje dobiva na težini i to oko 30 grama dnevno. Teška je skoro 2700 grama, a dugačka nešto više od 46 cm. Lice je glatko, a obraščići su se zaokružili. Tijelo joj je prekriveno bijelim masnim premazom (vernix caseosa) koji štiti bebinu kožu od utjecaja vode u maminu trbuhu. Beba međutim, guta plodovu vodu i normalno mokri, no ta je mokraća sterilna tako da nema nikakvog straha od bolesti. Na kraju ovog tjedna, beba je skoro ušla "u termin". ("termin" se računa od 38. do 42. tjedna pa su bebe rođene prije 37. tjedna prijevremeno rođene, a one poslje 42. tjedna prenesene bebe). Sada bi bebica trebala već biti u stavu s glavicom prema dolje.
MAMA: Do sada ste vjerojatno dobili 11-14 kilograma. Uskoro ćete osjetiti olakšanje jer se beba sada spušta u niže u zdjelicu (priprema se za porođaj). Zbog toga smanjuje se žgaravica koju možda imate, a i lakše dišete, jer je manji pritisak na dijafragmu i pluća. Ovaj osjećaj olakšanja se može pojaviti i nekoliko tjedana prije porođaja (ako je to prva beba), ili tek kad on počne (ako ste već rađali). Ali, sada su donji dijelovi trbuha i donji organi malo pritisnuti pa možete očekivati probleme s vjetrovima, probadanjima, bolovima i često mokriti. Ako je beba jako nisko, osjetit ćete vaginalni pritisak. Neke žene to opisuju kao da nose kuglu za kuglanje između nogu!
U 36. tjednu ginekolog će vam uzeti vaginalni i rektalni bris - test za otkrivanje streptokoka grupe B. (Ne brinite - štapić je veličine običnog pamučnog štapića i neće vas povrijediti.) Ovaj streptokok je obično bezazlen kod odraslih, ali ako ga imate i tijekom porođaja prijeđe na bebu, može izazvati ozbiljne komplikacije kao što su pneumonija, meningitis ili infekcija krvi. Od 10 do 30% trudnica ne zna da ima ovu bakteriju i zato je važno testirati se. (Bakterija dođe i prođe sama od sebe i to je razlog zašto se niste testirali ranije u trudnoći.) Ako imate ovu bakteriju dobit ćete antibiotike tijekom porođaja koji će smanjiti rizik od infekcije za bebu.
Primijetili ste da su Braxton-Hicksove kontrakcije češće. Odmah pozovite liječnika ako primijetite: smanjenu aktivnost bebe ili sumnjate da vam curi plodova voda, ako imate bilo kakvo vaginalno krvarenje, temperaturu, povremene ili uporne glavobolje, konstantnu abdominalnu bol ili promjene vida.
Što vam je činiti?
Razmislite o putu do rodilišta. Isplanirajte kako ćete stići do bolnice kada za to dođe vrijeme. Neka suprug prouči put tako da ne zalutate kad krenete prema rodilištu. Nije loše ni otići do bolnice taksijem. Raspitajte se, koliko mu je potrebno da stigne do bolnice.
Ne planirajte putovanja. Čak i ako uživate u trudnoći, najbolje je izbjeći putovanja, a posebno let avionom tijekom zadnjeg mjeseca trudnoće. Neke kompanije ne primaju u avion žene koje imaju manje od 30 dana do termina.
BEBA: Beba zauzima gotovo cijelu maternicu i nema mnogo prostora za pomicanje (ako su u pitanju blizanci, prostora je još manje). Sad je dugačka oko 44 cm, a teška oko 2500 grama. Bubrezi su sada potpuno razvijeni, a jetra razgrađuje neke otpadne tvari. Pluća su vjerojatno već u potpunosti sazrela za vršenje funkcije disanja. Veći dio osnovnog fizičkog razvoja je završen i sljedećih nekoliko tjedana beba će dobivati na težini (oko 200-250 grama tjedno). Kada biste sada mogli staviti prst u njenu šačicu, osjetili biste mali, ali snažan stisak! Pupčana vrpca je dugačka oko 50 cm, a 1-2 cm široka. Budući da je sluzava, rijetko se dogodi da se zaplete u čvrst čvor ili da se omota oko bebe. Kroz pupčanu vrpcu prolazi jedna vena, kroz koju preko krvi beba dobiva kisik, i dvije arterije preko kojih se krv vraća nazad u posteljicu.
MAMA: Vaša okrugla maternica vrši pritisak na ostale unutrašnje organe, zbog čega češće mokrite i možda imate žgaravicu ili druge probavne poremećaje. Manji, a češći obroci će pomoći. Hormon trudnoće izaziva širenje zdjeličnih kostiju kako bi pripremio vaše tijelo za porođaj. Bol u donjem dijelu leđa i grčevi u nogama sada su uobičajena pojava. Dobra masaža leđa i nogu koju vam može napraviti partner – najbolji je lijek! I dalje možete očekivati naticanje zglobova i prstiju, proširene vene i pojavu hemoroida. Pripazite na prehranu (uzimajte hranu bogatu vitaminima i mineralima) i odmarajte se što više. Od sada pa nadalje ginekologu ćete vjerojatno ići svaki tjedan. Na sljedećem kontrolnom pregledu se (pored uobičajenog mjerenja krvnog tlaka i tjelesne težine) rade brisevi, određuje širina zdjelice, vrši kompletna kontrola urina, pregled dojki i vaginalni pregled.
Što vam je činiti?
Skinite prstenje. Ako to niste do sada napravili, ovaj tjedan to obavezno učinite.
Napravite plan porođaja. Sada je pravo vrijeme da odlučite kakav porođaj želite – hoće li i suprug biti prisutan, želite li porođaj uz pomoć epiduralne anestezije i slično. Porođaj je nepredvidiva stvar, ali možete razmišljati o izborima na vrijeme i tako spriječiti i izbjeći bar neke neugodnosti.
Pripremite namirnice i hranu za dane poslije porođaja. Ako nemate baš nikoga da vam pomogne u prvim danima s bebom, sada skuhajte nekoliko jela i zamrznite ih po obrocima. Vi i vaš partner bit ćete iscrpljeni obavezama oko bebe, a na ovaj način će zdravi obroci brzo biti na vašem stolu.
U trbuhu postaje tijesno pa se beba jedva pomiče. No mališanu ne smeta što mu je tijesno – osjeća se zaštićeno. Sada dnevno popije i do tri litre plodne vode i tako vježba mjehur. Krajem 36. tjedna dijete ima oko 46 centimetara i teži između 2500 i 3000 grama.
BEBA: U ovom tjednu beba je teška između 2000 i 2300 grama i dugačka je skoro 43 cm. Njezina će joj težina nakon rođenja pomoći da regulira temperaturu tijela. Bebina koža je glatka. Razvijaju se središnji živčani sustav i pluća. Vaša se beba sada ponaša skoro kao novorođenče - ima svoj ritam budnosti i spavanja. Pokreće se, sluša, sanja, osjeća, uči… Pokažite joj da je volite. Pričajte joj i mazite je.
MAMA: U posljednjim tjednima trudnoće, zbog neprospavanih noći, sve više osjećate umor. Teško vam je pronaći udoban položaj za spavanje, a san vam prekida i česta potreba za mokrenjem. (Većina žena prestaje raditi 6 tjedana prije termina porođaja!) Pokušajte se što više odmarati, jer ćete jedino tako imati energije za porođaj i za dane koji nakon toga slijede.
Možda ćete na trbuhu, a vjerojatno i na bedrima i stražnjici, primijetiti crvene mrlje ili točke koje će vas svrbjeti. Ta pojava javlja se kod oko 1% trudnica. Bezazlena je, ali neugodna. Jak svrbež po cijelom tijelu može biti signal i da postoji problem s jetrom, iz tog razloga ipak posjetite liječnika.
Što vam je činiti?
Vrijeme je da odlučite gdje ćete roditi. Ako za to imate priliku, posjetite odabrano rodilište. Ako posjet rodilištu nije moguć, raspitajte se kod prijateljica, koje su tamo nedavno rodile, kakvi su uvjeti u tom rodilištu. Tako će vam biti lakše jer ćete znati što vas otprilike očekuje.
Posljednje pripreme. Sada je vrijeme da finalizirate nabavku i napravite posljednje pripreme za odlazak u bolnicu. Neka vam telefonski imenik s važnim telefonima bude pri ruci, u slučaju da beba dođe ranije.
BEBA: Beba je teška oko 1900 grama i dugačka nešto više od 42 cm. Iako je bebin kostur sve čvršći, neke kosti kao recimo kosti lubanje još nisu srasle – ti će bebi prilikom rođenja olakšati prolazak kroz porođajni kanal. (Pritisak na glavu tijekom prolaska kroz porođajni kanal toliko je velik da se mnoge bebe rađaju sa izduženim glavicama). Ove kosti neće očvrsnuti sve do rane odrasle dobi, tako da tkivo i mozak mogu rasti i razvijati se tijekom djetinjstva. U ovom tjednu beba će se najvjerojatnije postaviti u stav glavom na dolje, kako bi se pripremila za rađanje. Ako nosite blizance, samo će jedna beba zauzeti taj položaj.
MAMA: Osjećate čudne udarce po cijelom trbuhu? Ne brinite, to su samo laktovi i koljena vaše bebe. Čudan je i vaš pupak, koji je sada razvučen i možda ispupčen. Izbačen pupak može biti veoma osjetljiv, ali i primamljiv za pipkanje maloj djeci. Pripazite na to. Poslije porođaja vratit će se u normalno stanje.
Beba zauzima sve više prostora u trbuhu. Aktivnosti, kojima ste se prije s lakoćom bavili, sada sve teže obavljate. Pronaći udoban položaj za sjedenje i spavanje postaje sve veći izazov.
Možda ćete osjetiti i bolove ili čak gubitak osjećaja u prstima, zglobovima i šakama. U zglobovima se zadržava voda, što može povećati pritisak u karpalnom kanalu (kanalu kosti u zglobu). Živci koji prolaze kroz ovaj kanal mogu biti pritisnuti, stvarajući obamrlost, pulsirajuću ili bol koja peče. Pokušajte sa nošenjem steznika za stabilizaciju zgloba ili ispod ruke stavite jastuk dok spavate. Ako vaš posao zahtijeva stalne pokrete ruke (na tipkovnici ili pokretnoj traci), ne zaboravite protegnuti ruke kada radite stanke - što biste trebali često raditi.
Mnoge žene se i dalje osjećaju seksi, s čim se slažu i partneri. Možda ćete morati da se prilagodite, ali za većinu žena, seksualni odnos tijekom trudnoće je siguran. Nekim ženama libido se u ovom razdoblju zna smanjiti.
Što vam je činiti?
Razgovarajte sa partnerom gdje će beba spavati. Ako ćete dojiti, spavanje sa bebom će vas poštedjeti noćnih ustajanja. Međutim, možda ćete zajedno doći do zaključka da će beba u bračnom krevetu narušiti vašu intimu. Što god odlučili, naoružajte se tolerancijom, i napravite onako kako mislite da je najbolje.
Pripremite odjeću za bebu. Vrijeme je da odjeću, i novu i staru, posuđenu i naslijeđenu, operete i izglačate. Najnježniji deterdženti su oni namijenjeni pranju odjeće za bebe odnosno označeni kao hipoalergeni ili namijenjeni osjetljivoj koži.
BEBA: Ovaj tjedan beba je teška 1600 - 1800 grama i dugačka je oko 41 cm. Sada zauzima puno mjesta u maternici. Njena koža je glatka i mekana, a nabori su potpuno nestali. Ruke i noge su bucmaste. Ima noktiće na prstima ruku i nogu, a možda već i pravu kosicu (neka djeca su i bez kosice). Pluća još ne rade, no kad bi se beba sada rodila, njezina pluća bi već mogla preuzeti funkciju disanja. Jedini bebin problem u tom slučaju bila bi njezina mala porođajna težina.
MAMA: Vodite računa o prehrani. Vaša težina, ako je prekomjerna, može donijeti određene komplikacije, kao što su rađanje prevelike ili premale bebe. Jedite češće, ali manju količinu hrane, na taj način ublažit ćete i žgaravicu. Ovaj tjedan udebljat ćete se oko 500 grama, a otprilike pola će "popapati" beba.
Kako beba raste, maternica sada vrši i veći pritisak na vaša pluća, smanjuje im volumen pa biste mogli osjetiti nedostatak daha. Po noći dok spavate pomozite si jastucima!
Vjerojatno primjećujete da su vam ruke, noge i stopala otečeni. Ako vam otekne gornji dio tijela i lice, odmah se javite liječniku.
Zbog rasta maternice i hormonskih promjena ponovo se javlja bol u donjem dijelu leđa. Maternica koja raste, pomiče centar ravnoteže tijela, svojim širenjem slabi trbušne mišiće, mijenja vaš položaj i opterećuje leđa. Ako se bol javi iznenada, obavijestite svog ginekologa, jer to može biti znak prijevremenog porođaja.
Što vam je činiti?
Ako već niste prestali raditi, svakako odlučite kad ćete to učiniti. Uskoro stiže i zakonski rok kad ćete to morati učiniti. On je 45 dana prije termina porođaja. Razmislite o tome koliko ćete ostati na rodiljnom dopustu, raspitajte se koje papire za to trebate prikupiti i koje formalnosti srediti. Isplanirajte to ranije, kako biste opušteni otišli na rodiljni dopust.
Pomoć kod kuće nakon porođaja. Razmislite tko bi vam mogao pomoći kada se vratite iz rodilišta. Vaši bližnji i prijatelji vjerojatno će biti u blizini spremni da vam također pomognu. Razmislite želite li posjete prvih dana kod kuće s bebom pa već sada jasno obznanite potencijalnim gostima vaše želje, bilo da ih pozovete, bilo odbijete i kažete da će za posjete još biti vremena.
BEBA: Beba može okretati glavu lijevo-desno! Izrazito je aktivna – puno se pomiče i često vam ne dopušta spavati. Sada se usporava njezin rast u visinu, ali zato nastavlja dobivati na težini. Ruke, noge i tijelo se popunjavaju i stvaraju se masni jastučići. Kapci su često otvoreni kada je beba budna, a zatvoreni tijekom sna. Pluća su skoro potpuno zrela. Ovog tjedna vaša beba je dugačka preko 40 cm, teška je oko 1500 grama.
MAMA: Možda povremeno osjećate kontrakcije, koje će tijekom sljedećih tjedana biti jače. To je normalna pojava koju u drugoj polovini trudnoće osjeća mnogo žena. Radi se o tzv. Braxton-Hicksovim kontrakcijama koje su, međutim, nepravilne (obično traju 30 sekundi) nisu česte i bolne. Međutim, ako kontrakcije traju duže od minute i ponavljaju se u razmaku od pet i više minuta tijekom jednog sata, to bi moglo značiti da je porođaj počeo. Nazovite liječnika ako ste zabrinuti, osobito ako ste primijetili krvarenje ili ste i ranije rađali prije termina. Može se dogoditi i da vam iz prsa već kapa kolostrum žućkaste boje. Stavite uloške u grudnjak da biste zaštitili odjeću. Ako vam je grudnjak tijesan, kupite grudnjak za dojilje i to bar broj veći u odnosu na trenutni – kada vam krene mlijeko trebat ćete više mjesta! Kako trudnoća odmiče sve više razmišljate o svojoj bebi i zbog toga vam koncentracija sada može naglo oslabiti. Mogli biste postati zaboravni.
Što vam je činiti?
Informirajte se o dojenju. Saznajte sve o prednostima dojenja, kao i o načinu pripreme grudi prije tog važnog čina.
Napravite popis stvari za rodilište. Ne morate još spakirati torbu, ali počnite sa popisom svega što će vam trebati za rodilište.
Da dijete sada dođe na svijet, preživjelo bi - dakako uz liječničku pomoć. To je svakako umirujuća pomisao. Mališanovo tijelo prekriveno je finim paperjem koje se zajedno s takozvanom mliječnom mašću brine da koža ne omekša zbog plodne vode. Krajem 32. tjedna beba ima između 40 i 42 centimetra i teška je od 1700 do 2000 grama.
BEBA: Beba je sada dugačka oko 39 cm i teška je 1200-1400 grama. Lanugo dlačice i nabori na koži nestaju s njenog tijela, a kosa raste. Okružuje je oko 700 ml plodove vode, ali će se ta količina smanjivati kako beba bude rasla. Bebin vid se i dalje razvija. (Beba će i poslije rođenja držati zatvorene oči veći dio dana, a kada ih otvori moći će raspoznavati objekte udaljene na nekoliko centimetara od njenog lica.) Mnoge bebe sada zauzimaju položaj glavom na dolje i tako ostaju do porođaja.
MAMA: Sada vam je vjerojatno teško spavati noću, jer možda imate bolove u preponama i teško nalazite odgovarajući položaj za san. Nespavanje će dovesti i do umora, pa iskoristite svaku priliku da spavate ili bar danju odmorite. Možda ćete biti nespretniji nego inače. Krivci za to su hormoni koji se pojačano luče i direktno utječu na opuštanje zglobova i zadržavanje tekućine u organizmu. Opuštanje tetiva dovodi i do širenja stopala, pa ćete možda morati kupiti nove cipele većeg broja.
Vjerojatno često idete na zahod jer vam je mjehur pritisnut. Nastavite unositi veću količinu tekućine. Neugodni simptomi i hormonske promjene dovode do emotivne nestabilnosti. Često ćete biti obuzeti brigama vezanim za bebu i roditeljstvo, a možda ćete imati i ružne snove vezane za rođenje bebe. Normalno je da brinete, ali ako se ne možete opustiti, razdražljivi ste ili se osjećate ugroženo, razgovarajte sa svojim doktorom. Možda ste jedna od deset žena koja pate od depresije u trudnoći.
Što vam je činiti?
Odaberite ime za bebu. Dan rođenja se približava, pa bi bilo dobro da sada, zajedno s partnerom, odlučite koje ćete ime dati bebi.
Napravite listu osoba koje želite obavijestiti da ste rodili. Zamolite jednog rođaka ili prijatelja da vam pomogne u širenju ove sretne vijesti.
BEBA: Beba je sada dugačka oko 39 cm i teška je 1200-1400 grama. Lanugo dlačice i nabori na koži nestaju s njenog tijela, a kosa raste. Okružuje je oko 700 ml plodove vode, ali će se ta količina smanjivati kako beba bude rasla. Bebin vid se i dalje razvija. (Beba će i poslije rođenja držati zatvorene oči veći dio dana, a kada ih otvori moći će raspoznavati objekte udaljene na nekoliko centimetara od njenog lica.) Mnoge bebe sada zauzimaju položaj glavom na dolje i tako ostaju do porođaja.
MAMA: Sada vam je vjerojatno teško spavati noću, jer možda imate bolove u preponama i teško nalazite odgovarajući položaj za san. Nespavanje će dovesti i do umora, pa iskoristite svaku priliku da spavate ili bar danju odmorite. Možda ćete biti nespretniji nego inače. Krivci za to su hormoni koji se pojačano luče i direktno utječu na opuštanje zglobova i zadržavanje tekućine u organizmu. Opuštanje tetiva dovodi i do širenja stopala, pa ćete možda morati kupiti nove cipele većeg broja.
Vjerojatno često idete na zahod jer vam je mjehur pritisnut. Nastavite unositi veću količinu tekućine. Neugodni simptomi i hormonske promjene dovode do emotivne nestabilnosti. Često ćete biti obuzeti brigama vezanim za bebu i roditeljstvo, a možda ćete imati i ružne snove vezane za rođenje bebe. Normalno je da brinete, ali ako se ne možete opustiti, razdražljivi ste ili se osjećate ugroženo, razgovarajte sa svojim doktorom. Možda ste jedna od deset žena koja pate od depresije u trudnoći.
Što vam je činiti?
Odaberite ime za bebu. Dan rođenja se približava, pa bi bilo dobro da sada, zajedno s partnerom, odlučite koje ćete ime dati bebi.
Napravite listu osoba koje želite obavijestiti da ste rodili. Zamolite jednog rođaka ili prijatelja da vam pomogne u širenju ove sretne vijesti.
BEBA: Vaša beba nastavlja rasti. Sada je teška oko 1200 grama, a dugačka oko 38 cm. Mišići i unutarnji organi i dalje se razvijaju i rastu. Mozak sada već ima sposobnost kontrolirati disanje ako bi se dijete ranije rodilo. Adekvatno unošenje proteina, vitamina C, folne kiseline i željeza u ovom razdoblju je važno za bebin normalan razvoj. U ovom tromjesečju beba dnevno koristi oko 250 miligrama kalcija za jačanje kostiju.
MAMA: Beba je sve aktivnija! Više nema mnogo mjesta za vrtnju, ali ipak uspijeva lupiti vas i ritati se. Sada ste vjerojatno teži za 10 do 12 kilograma, a vaše tijelo daje bebi još malo prostora za rast – grudni koš se širi za nekoliko centimetara. Time i vaša pluća dobivaju više prostora. Žgaravica i zatvor ponovo mogu postati glavni problemi. Hormon trudnoće, progesteron, opušta glatka mišićna tkiva u tijelu, uključujući gastrointestinalni trakt, što usporava probavu. Jedite hranu bogatu vlaknima, pijte dosta vode i radite neke osnovne vježbe rekreacije.
Hemoroidi – otečene krvne žile u rektalnom području česta su pojava tijekom trudnoće. Sada se mogu javiti, ali, na sreću, najčešće nestaju poslije porođaja. Razgovarajte sa vašim liječnikom o eventualnom uzimanju lijekova i obavijestite ga ako primijetite rektalno krvarenje. Izbjegavajte duže stajanje ili sjedenje.
Neke žene dobiju takozvani sindrom niskog krvnog tlaka zbog ležanja tijekom trudnoće. Možda ćete primijetiti da se osjećate ošamućeno ako ustanete prebrzo. Da biste izbjegli vrtoglavicu, lezite na bok umjesto na leđa, i polako se prebacujte iz ležećeg u sjedeći položaj, a zatim i u uspravan. Ako vam se zavrti u stojećem položaju, odmah se čučnite. Tako će vam vrtoglavica brže prestati, a u slučaju nesvjestice blizu ste podu i nećete pasti s visine.
Što vam je činiti?
Družite se. Upoznajte se sa mladim mamama i tatama. Od njih možete dobiti korisne savjete i ohrabrenje za razdoblje koje vam predstoji.
Napravite spisak potrepština. Sada je pravo vrijeme da na papir stavite sve stvarčice koje će vam trebati u prvih nekoliko tjedana nakon porođaja, kada će vam biti teško ići u kupnju.
BEBA: U ovom tjednu beba dobiva na težini i učvršćuje joj se tonus mišića. Teška je oko 1000 grama, a dugačka oko 37 cm. Beba sada može treptati! Trepavice su do kraja narasle i spremne su štititi bebine oči od škodljivih materija po rođenju. Također, beba razaznaje svjetlost i tamu (primjećuje svjetlost koja prolazi kroz mamin trbuh). Centralni živčani sustav je dovoljno razvijen i može regulirati tjelesnu temperaturu.
MAMA: Počinje treće tromjesečje – razdoblje u kojem vas možda očekuju neke poteškoće kao što su grčevi u nogama, proširene vene, oticаnje, loša probava, umor, radražljivost,… ali i dolazak vаše bebe! U posljednja tri mjeseca trudnoće dobit ćete oko 5 kg, od čega će 3 do 3,5 kg težiti beba. Potreba za tekućinom će se sve više povećavati.
Vaginalni sekret se u ovom razdoblju obično pojačava. Stoga nosite pamučno donje rublje koje po potrebi mijenjajte dva puta na dan. Obratite se ginekologu ako posumnjate da ste dobili gljivičnu infekciju.
U donjem dijelu nogu možete osjetiti neugodno peckanje i neodoljivi nagon da ih pomičete dok pokušavate odmoriti ili zaspati. Ako se ovaj osjećaj gubi kad se krećete, možda imate sindrom umornih nogu. Nitko sa sigurnošću ne zna objasniti uzrok ove pojave, ali je relativno česta kod trudnica. Probajte s masažom i istezanjem nogu te smanjite kofein koji može pogoršati simptome. Možda će vam i tablete željeza biti od pomoći.
Sada ćete češće ići na preglede. U 28. tjednu savetuje se i test opterećenja šećerom, naročito ako je trudnica starija od trideset godina, ili se kod nje razvio neki od faktora rizika za šećernu bolest u trudnoći (gojaznost, na primjer). Ako je test krvi koji ste radili u prvom tromjesečju pokazao da ste Rh negativni, možda ćete dobiti injekciju Rhogama (Rh imunoglobulina) koji će spriječiti vaše tijelo da proizvodi antitela koja mogu da napadnu krv bebe. Ako je beba Rh pozitivna, nakon porođaja primit ćete još jednu dozu, a ako je Rh negativna, kao i vi – ova injekcija vam neće biti potrebna.
Što vam je činiti?
Unosite tekućinu kako biste izbjegli dehidraciju koja potiče zatvor.
Izaberite pedijatra. Pitajte svoje prijatelje, kolege, susjede ili svog ginekologa kojeg bi vam pedijatra preporučili. Iako vam možda izgleda da je prerano razmišljati o ovim stvarima, ne zaboravite da će vaša beba ići u prvi posjet pedijatru mjesec dana po rođenju.
BEBA: Vaša beba je sve bucmastija i oblija! Ovog tjedna je teška skoro 900 grama i dugačka je oko 36-37 cm od glave do pete. Njena omiljena aktivnost je vjerojatno sisanje palca - na taj način vježba mišiće obraza i vilice. Spava i budi se u pravilnim intervalima, otvara i zatvara oči. Mozak bebe je veoma aktivan.
Iako su njena pluća i dalje nezrela, sposobna su za funkcioniranje. Beba koja se rodi u 27. tjednu života zahtijeva intenzivnu njegu u inkubatoru, ali je sposobna izboriti se za svoj život!
MAMA: Na kraju ste drugog tromjesečja! Krećite se pažljivo kako bi izbjegli padove – zbog povećane težine vaš osjećaj za ravnotežu je pomalo poremećen. Pripremajući se za porođaj, ligamenti vam se opuštaju, pa se zato možete osjećati pomalo nestabilno. Ovo opuštanje može povremeno izazvati oštru bol u zdjelici i sa svakom novom trudnoćom ta bol može biti sve jača.
Vaše tijelo se priprema za posljednji krug. Umor se, vjerojatno, vratio, a sada možete primijetiti i neke nove simptome. Pored bolova u leđima, možda ćete osjetitti grčeve u nogama. Vaša razvijena maternica pritišće vene koje vraćaju krv od nogu ka srcu, kao i živce koji vode od vašeg trbuha ka nogama. Nažalost, grčevi mogu postati intezivniji kako odmiče trudnoća. Češći su noću, ali se mogu javiti i tijekom dana. Kad se to dogodi, istežite listove – ispravite nogu, a zatim lagano svinite nožne prste prema naprijed ka cjevanici. Također, možda vam pomogne šetnja ili masaža listova.
Što vam je činiti?
Potražite pomoć. S obzirom da ste iz dana u dan sve krupniji i nestabilniji, posremanje vam postaje sve veći problem. Zato zamolite nekog bližnjeg da pospremi umjesto vas, ili, ako vaš budžet to dozvoljava, platite ženu koja će vam očistiti kuću. I nakon bebinog rođenja, dodatna pomoć će biti dobrodošla kada je u pitanju kuhanje, spremanje kuće, vješanje i glačanje rublja.
Upoznajte se sa Kegelovim vježbama. Ako do sada niste, vrijeme je da počnete raditi vježbe za zdjelično dno, kako biste ojačali njegove mišiće.
U ovom razdoblju dijete prvi put otvara oči. U njegovom skrovištu nije premračno iako do njega prodire svega dva posto svjetla. Mališan vidi baršunasto crvenu boju, a sada već i jasno čuje. Plaši ga buka pa rad srca ubrzava kada čuje glasne šumove, a usporava kada je tiho. Dijete sada ima 34 centimetra i teži oko 1000 grama.
BEBA: Beba počinje otvarati oči! Kapci se podižu, mrežnica se formira, minijaturne trepavice i obrve nastavljaju rasti. Pluća sazrijevaju – beba “udiše i izdiše” male količine plodove vode koja je neophodna za razvoj. Ako nosite dečka, njegovi testisi se počinju spuštati u mošnjice.
Beba je još mršava, ali nastavlja dobivati na težini. Sada je teška između 700 i 800 grama, a njena dužina od glave do pete iznosi oko 35 cm. Ne zaboravite – beba vas čuje! Pričajte joj i pjevajte!
MAMA: Možda ćete primijetiti kako iz vaših dojki curi žućkasta tekućina. To je kolostrum, koji se u principu pojavljuje tek nakon porođaja, prije no što počne izlaziti “pravo” mlijeko. No, može se pojaviti i sada. Kolostrum je bebina prva hrana i osigurava joj proteine, minerale i masnoću.
Do sada ste vjerojatno dobili između 8 i 10 kilograma. Trbuh vam je poprilično narastao pa su se javili novi problemi.
Bolovi u leđima, posebno u križima, nastaju zbog rasta maternice, ali i hormonskih promjena koje opuštaju zglobove i tetive. Dugotrajno šetanje, sjedenje ili stajanje, kao i savijanje i podizanje može biti naporno za vaša leđa zbog dodatne težine koju nosite. Od pomoći mogu biti topla kupka ili oblozi.
Vodite računa o zdravoj prehrani i puno odmarajte. U ovom razdoblju, vaš krvni tlak može lagano porasti, iako je još uvijek niži u odnosu na onaj koji ste imali prije trudnoće. (Krvni tlak pada pred kraj prvog tromjesečja i najniži je od 22. do 24. tjedna).
Preeklampsija je ozbiljni poremećaj koji karakterizira visok krvni tlak i prisutnost bjelančevina u mokraći - (najčešće se javlja poslije 37. tjedna, a nekad i ranije). Jako je važno biti svjestan upozoravajućih znakova ovog stanja. Ako imate natečeno lice ili podbuhlost oko očiju, više nego blagu natečenost ruku, pretjeranu ili iznenadnu otečenost stopala ili zglobova, nagli porast težine (više od 1,8 kg tjedno) obavezno pođite ginekologu. Uporna ili povremena glavobolja, promjene u vidu, jaka bol ili mekoća u gornjem dijelu trbuha i povraća vam se, to također mogu biti simptomi preeklampsije.
Što vam je činiti?
Spavajte kad god možete. U ovom periodu možda imate problema sa spavanjem, zato se ne odvajajte od jastuka i odspavajte kada god vam se za to ukaže prilika.
Saznajte sve o dojenju. Ako ste prvi put majka i planirate dojiti bebu, raspitajte se kod drugih mama na što sve treba obratiti pozornost. Raspitajte se postoji li u sklopu vašeg Doma Zdravlja Grupa za potporu dojenju. Ona bi vam u trenucima nedoumica oko dojenja mogla biti od velike pomoći. Priključite joj se već kao trudnica i saznajte informacije o dojenju koje će vam sigurno pomoći.
Translate